9 paź 2016

20 sposób na skuteczniejszą naukę.

Cześć Dalmatyńczyki! Mimo, że rok szkolny dopiero się zaczął, pewnie większość z Was czuje się już jak zombie, które musi pożerać miliony książek, chociaż chciałoby jedynie świętego spokoju. Nauka nie daje Wam spać, zawalacie noce i śpicie na lekcjach? Postanowiłyśmy stworzyć dla Was listę 20 sposobów na efektywniejszą naukę, aby nie tracić tyle czasu i wysiłku na siedzenie przy książkach, a zarazem znaleźć czas na blogowanie. Zapraszamy!


1. Organizacja
Na pewno kiedyś doświadczyłeś jakże traumatycznej sytuacji, w której dowiedziałeś się na ostatnią chwilę o sprawdzianie czy kartkówce. I to przerażenie w oczach kiedy ktoś Cię pyta Nauczyłeś się? a ty nie wiesz nawet na co. Ale jest sposób, by zawsze o wszystkim pamiętać! Jeśli nauczyciel coś zapowiada, od razu zanotuj to w zeszycie. I to najlepiej oczojebnym kolorem. Po powrocie do domu przeglądaj dokładnie wszystkie zeszyty i przepisuj sobie różne sprawdziany/kartkówki np. do kalendarza czy na tablicę korkową. A może istnieje miejsce, na które zawsze spoglądasz? Tablicę korkową mogą zastąpić także notatki w telefonie czy chociażby budzik z powiadomieniem.

2. Jedzenie


Brzmi to może zabawnie, ale każdy z nas lubi jeść. No może poza dziewczynami, które idą do McDonalda i zamawiają sałatkę.  A zdecydowanie przyjemniej odrabia się lekcje, kiedy pod ręką masz do zjedzenia coś, co lubisz. Udowodnione też jest naukowo, że czekolada, orzechy czy kawa wspomagają pamięć, więc apelujemy do wszystkich dziewczyn, które się '' odchudzają '' - Macie dobry pretekst, by zacząć od jutra!


3. Miła atmosfera
W szkole nie zawsze możesz sobie pozwolić na miłą atmosferę przy nauce, za to w domu już tak. I nie ważne, czy będzie to świeczka zapachowa czy grający w tle Behemoth. Ważne, że czujesz się dobrze. Mówi się, że facebook w trakcie nauki rozprasza, ale jeżeli uprzyjemnia Ci to naukę, to nawet jeśli posiedzisz godzinę dłużej, bo odpisywałeś w międzyczasie na wiadomości, to świat się nie zawali.


4. SystematycznośćCoś co jest w kółku wałkowane, aż do porzygu. Niestety jest to jedna z najważniejszych i zarazem najtrudniejszych do zrealizowania zasad. My proponujemy dokładne rozpisywanie sobie w kalendarzu co i kiedy zrobisz w miarę równomiernie- tak, żeby codziennie poświęcać na naukę średnio tyle samo czasu. Np. wiesz, że masz 5 dni do sprawdzianu i 5 tematów, więc codziennie uczysz się jednego tematu co sprawia, że poświęcacie pół godzinki dziennie, a nie 3 godziny, dzień przed sprawdzianem. A poza tym, będzie to o wiele bardziej efektywniejsze.


5. Przerwy
Przerwy to coś, co jednak jest potrzebne-inaczej w Twoim mózgu wystąpi przegrzanie. Pod warunkiem, że go posiadasz. Nawet jeśli nauka zajmie Ci przez to więcej czasu, będzie to efektywniejsze, a zarazem mniej nudne. Rób sobie tyle przerw, ile potrzebujesz, bo wiadomo, że każdy jest inny. Niby powinno się wyjść na świeże powietrze, żeby się przewietrzyć, ale według nas najlepiej jest po prostu robić to, co się lubi. Obejrzeć filmik na you tubie, przejrzeć instagrama, poczytać książkę. Bo właśnie to Cię bardziej odpręży.


6. NotatkiJest to bardzo dobre dla wzrokowców, a to właśnie ich jest najwięcej. Robienie notatek pomaga nam lepiej zapamiętywać informacje, a szczególnie, gdy dodatkowo zaznaczamy najważniejsze słowa oczojebnymi flamastrami. Ważne też jest, by notatki nie były nudne. Dobrze jest robić wykresy i rysunki, bo jest to dużo lepsze dla oka niż zwykłe notatki. Jednak nie używaj zbyt wielu kolorów [góra dwa] gdyż mózg się przez to rozprasza. 


7. Cele
Stawiając sobie konkretny cel, dużo łatwiej jest go osiągnąć. Np. ustal sobie, że chcesz dostać 5 ze sprawdzianu z historii, a jeśli Ci się uda, to ustal sobie jakąś nagrodę. Jest to ważne, bo zwiększa naszą motywację, a satysfakcja po spełnionym celu jest jeszcze lepsza.

8. Zakaz stresuSzkoła jest stresująca, ale czasem należy mieć ją w gdzieś, żeby nie popaść w problemy zdrowotne. Bo jeśli będziesz się przejmował każdą jedynką, to będzie słabo. Szczególnie, jeśli jesteście w liceum. W liceum dwójka jest powodem do świętowania. Za kilka lat to świadectwo wsadzicie sobie w dupę. 

9. Nastawienie 
Może zabrzmieć to banalnie, ale jednym z najważniejszych punktów jest Twoje nastawienie. Jeśli naukę będziesz kojarzyć z nieprzyjemnym obowiązkiem, do którego zmuszają Cię rodzice, nie pociągniesz zbyt długo. Jeśli jednak pomyślisz, że wpłynie to na Twoją przyszłość - Humanisto! Przygotuj się na częste odwiedzanie McDonalda po drugiej stronie lady i w sumie te tematy nie są tak nudne, jak mogłoby się wydawać, od razu będzie Ci lepiej na duszy.

10. Test osobowości Jeśli będziesz umiał scharakteryzować, czy jesteś wzrokowcem, słuchowcem, czy może uczysz się w ruchu if you know what i mean, o wiele szybciej będzie szła Ci nauka. Być może Twoim problemem jest to, że na okrągło robisz notatki, a tak naprawdę do głowy szybciej weszłaby Ci wiedza, kiedy słuchasz nagrań? W internecie jest pełno takich testów i warto poświęcić 5 minut, aby potem zyskać o wiele więcej czasu. 

11. Poszerzanie wiedzy 
Nie ucz się minimum, bo nie zapamiętasz nic. Ucz się maksimum- wtedy będziesz miał pewność, że zapamiętasz minimum. Oprócz wykuwania tego, co masz w zeszycie, przeczytaj też temat w książce, a jeśli Cię zainteresuje, poszukaj ciekawych artykułów w internecie czy książkach. Nie spoczywaj jedynie na wiedzy, którą łaskawie ofiaruje Ci nauczyciel. Jeśli np. na lekcji polskiego zainteresuje Cię życie filozofów, sięgnij po mitologię czy Świat Zofii. Gwarantujemy, że oprócz dobrych ocen, będziesz mógł również zabłysnąć na lekcji. 

12. Zrozumienie Jeśli otwierając książki Twoje oczy momentalnie zaczynają się kleić i nawet sufit jest ciekawszy od zasad dynamiki Newtona, porzuć schematyczne uczenie się regułek i staraj się logicznie tłumaczyć sobie każde zjawisko. Działaj na zasadzie skojarzeń, układaj historyjki z trudnymi słówkami z angielskiego, układaj z nimi piosenki lub próbuj je skojarzyć z jakimś polskim słowem. Być może podczas sprawdzianu nagle przypomni Ci się jedna z Twoich wymyślonych historyjek i od razu Cię oświeci? Warto spróbować. 

13. Ucz się wybiórczo
Za tą zasadę możemy zostać potępione, ale jeśli jesteś w liceum i nie masz zamiaru pisać matury z niemieckiego lub fizyki, to po prostu zostaw to w spokoju. Jeśli nie wchodzą Ci te przedmioty, a zarazem nie będą Ci one potrzebne w życiu, to zamiast się uczyć, po prostu ściągaj. Staraj się jednak zdobywać pozytywne oceny z chociażby plastyki czy informatyki- takie 'śmieciowe' przedmioty mogą podwyższyć średnią. Nie trać więc czasu na coś, z czego i tak masz zamiar zrezygnować- dzięki temu więcej czasu będziesz mógł poświęcić ważnym przedmiotom, co działa na Twoją korzyść. 


14. Nie zmuszaj się Jeśli jesteś w wyjątkowo złym nastroju bo dostałeś szmatę z przyrki, jesteś zmęczony lub po prostu nauka Ci w tym czasie nie po drodze, zrób sobie godzinę przerwy. Nie spędzaj jej jednak przed komputerem. Prześpij się jeśli jesteś zmęczony, pójdź na spacer lub zrób w tym czasie inną rzecz, która nie sprawi, że Twój czas będzie zmarnowany. 


15. Nie odkładaj na później 
Mimo, że nie powinniśmy się zmuszać, nigdy nie odkładaj nauki na ostatnią chwilę. Staraj się tak rozplanować pracę, aby nie uczyć się wszystkiego na raz. Poza tym, często łapiemy się na tym, że ZROBIĘ TO PÓŹNIEJ oznacza ZROBIĘ TO NIGDY, gdyż ciągle wypada nam coś nowego, po czym w końcu zmęczeni idziemy spać. Staraj się być systematycznym [patrz punkt 4]


16. Rywalizuj Jeśli masz w sobie duszę wojownika, to dobrą motywacją może być rywalizacja z przyjaciółką. Zawody na to, kto szybciej nauczy się słówek lub kto dostanie lepszą ocenę sprawią, że nie będziesz mógł już wycofać się z nauki i odpuścić sobie naukę na sprawdzian. Pamiętaj jednak, aby rywalizacja nie zaszła za daleko i aby nie doprowadziło to do kłótni. 

17. Brak zaległości
Rozpoczęty niedawno rok szkolny oznacza, że mamy czystą kartę. Zacznij więc uczyć się jak najszybciej, aby nie narobić sobie zaległości, które uwielbiają się piętrzyć. Ucz się systematycznie, z lekcji na lekcję, aby na koniec nie zaskoczył Cię nawał materiału. Jeśli jednak dostaniesz słabą ocenę, to się nie poddawaj. Każdy miewa gorszy dzień. 

18. Kartkówki Jeśli masz mieć kartkówkę ze słówek, to rób sobie kartkówki ze słówek. Dzięki temu przygotujesz się do takiej formy, a zarazem sprawdzisz swoją wiedzę. Jeśli na swojej kartkówce zapomniałeś parę słówek, to zapisz je sobie jeszcze raz i rób kartkówki do momentu, aż nie napiszesz ich perfekcyjnie. Nagradzaj się dobrymi ocenami, gdyż jest to ogromna motywacja.

19. You Tube
You Tube'a nie stworzono tylko do oglądania śmiesznych srających kotów i słuchania gangnam style w wykonaniu Hitlera. Kiedy jesteś polską cebulą i szkoda Ci pieniędzy na korepetytora to wystarczy, że odpalisz you tube'a i już masz całą wiedzę w zasięgu ręki. W dodatku jest wiele ciekawych kanałów, które uczą w niekonwencjonalny, a zarazem ciekawy sposób.


20. Inne stronyZamiast się rozpisywać, podamy po prostu kilka ciekawych stron, które mogą Ci pomóc w nauce :
Na sam koniec mamy jeszcze dla Was kolaż ubrań, które spodobały nam się w sklepach Zaful i Nastydrees.
Ramoneska - KLIK
Strój kąpielowy - KLIK 
Koszulka - KLIK
Bluza - KLIK

A czy Wy macie swoje sposoby na skuteczną i efektywną naukę? Podzielcie się z nami w komentarzu! 19 komentarzy:

 1. Bardzo dobrze napisane! Ja od kiedy zaczęłam stawiać sobie cele, większość z nich mi się udaje, to naprawdę pomaga. Jedzenie czekolady przed nauką również mi pomaga ;D

  Pozdrawiam i zapraszam do mnie! UNREALIZABLE

  OdpowiedzUsuń
 2. podsunęłaś mi pomyśl na post, mam podobne nawyki, jednak trochę inne. :D karolinaaag

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem pod wrażeniem waszej kreatywności :) mega przydatny post ;)
  http://brunettefire.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Przydatny post! Teraz tylko trzeba wciwlić te porady w życie i zamiast "za chwilę" robić to teraz, skoro masz czas. :)
  Za kilka dni nowy post :) [klik!]

  OdpowiedzUsuń
 5. Już dawno przekonałam się, że stresowanie się kartkówkami czy sprawdzianami to nic. Ba, nawet egzaminy nie zrobiły na mnie wrażenia - dopiero konkurs kuratoryjny sprawił, że się stresowałam :P
  Ważne jest, by kontrolować sytuację i pozostawić sobie margines błędu, by w razie potknięcia się wstać :D Przechodzenie ledwo, ledwo raczej nie jest zalecane ;)
  Pozdrawiam
  Tutti
  MÓJ BLOG

  OdpowiedzUsuń
 6. Dla mnie zdecydowanie systematyczność i przerwy w nauce. No i oczywiscie 'no stress'

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja na szczęście etap szkolny mam już za sobą, poklikałam - 36,24$, 16,88$, 11,61$, 22,73$ :)
  Mogłabyś poklikać w linki w najnowszym poście TU ? Dzięki ;*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana poklikałam ci w linki ponownie :) Kiedy nowy post ? :)
   Mogłabyś kliknąć w linki w poście TUTAJ ? Dzięki ;*

   Usuń
 8. Ja zawsze robię notatki i używam kolorowych zakreślaczy bo wtedy łatwiej zapamiętuję materiał ;)

  MÓJ BLOG
  MÓJ KANAŁ NA YT

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajny post!
  http://klaudencja.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja zazwyczaj umilam to sobie jakoś kubkiem gorącej i herbaty i czymś do przekąszenia ;D

  OdpowiedzUsuń
 11. Punkt 4 - tak oczywisty, a najtrudniejszy do zrealizowania. Właściwie nie wiem czy na dłuższą metę jest to możliwe. W pewnym momencie przychodzi znużenie i zmęczenie. Nie jesteśmy w stanie cały czas pracować na najwyższych obrotach. Chociaż zawsze, gdy zaczynamy, wydaje nam się to takie proste. Fajny post! :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Boże jak ja uwielbiam Aaszegobloga i wasze podejście do świata. Proszę podrzucie link do wykonania gangam style w wersji Hitlera :D Super rady! Czekamna kolejne posty.

  "http://sharpeee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetny wpis, dla mnie, kiedy jeszcze byłam uczennicą, zdecydowanie najważniejsza była systematyczność, bez niej niestety nigdy nie osiągałam wybitnych efektów naukowych :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetne pomysły, cenne rady :)

  Zapraszam-Mój blog
  Odwdzięczam się za każdą obserwacje :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Łeee, jak dawno tu nie byłem! Pojechałyście z tymi dwudziestoma sposobami, niektóre na siebie nachodzą, ale i tak doceniam za wypunktowanie taaaaakiej długaśnej listy! ;)

  "Nie ucz się minimum, bo nie zapamiętasz nic. Ucz się maksimum- wtedy będziesz miał pewność, że zapamiętasz minimum." No, no. Mam nadzieję, że wcieliłyście to ambitne założenie w życie! :D

  OdpowiedzUsuń
 16. Zdecydowanie uważam, że systematyka jest bardzo ważna. Efekty są świetne. Dzięki systematycznej nauce nie trzeba marnować czasu. Z pewnością cenne rady dla wielu osób ♥
  http://mundo-pandory.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 17. O ja, jak ja dawno tu u Was nie byłam!! Jak zawsze podnosicie mój nastrój z podłogi podwójną energią!! :)

  OdpowiedzUsuń
 18. To uczucie, gdy tak sobie czytam te Wasze posty i się załamuje XD Lat mam również 16 prawie [ swoją drogą zwę sie Agata xd], a przy Was wyglądam jak dziecko z podstawówki, dlaczego niesprawiedliwy świecie obdarzyłeś mnie wzrostem 1,58 cm i niedowagą ? ;-; Mniejsza. Blog świetny, fajnie się czyta, macie zupełnie świeże spojrzenie na wszystko i swój własny styl, co tylko umila czytanie c: Jeśli chodzi o sposoby na naukę to mam ich setki i zawsze się kończy to tak samo - godzina 22.00, powrót po 13 h do domu i ... już mam się uczyć.. a potem... ,, pieprzyć to '' .-. Pozdrówki ode mnie i od Lolo, zapraszamy: https://angesdemode.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń